Jak se starat o své šperky

Pokud chcete mít jistotu, že váš šperk vydrží co nejdéle tak krásný, jaký jste jej kupovali, máme pro vás několik rad.

Nejdůležitějším pro dlouhověkost šperků je jejich správné nošení a užívání šperků k účelům, pro které jsou určeny.

  • Sundávejte šperk, pokud víte, že budete fyzicky či hrubě pracovat (např. na zahradě v záhonu, s rýčem atp.) nebo sportovat - vyhnete se tak nutnosti dostávat např. hlínu a jiné nečistoty ze záhybů kolem kamene. Při tlaku se může zdeformovat i kovový kroužek prstýnku, řetízek nebo náramek se naopak může zachytit a přetrhnout. Časté působení chlóru obsaženého v plaveckých bazénech není též ideální. Šperky nenoste v prašném prostředí a v prostředí s výpary.
  • Chraňte šperk od působení chemických přípravků a jiných látek - čisticí prostředky urychlují oxidaci povrchu šperku. Doporučujeme odložit šperky i při praní prádla či mytí nádobí.
  • Nevystavujte šperk náhlým změnám teplot (hrozí změna barvy drahokamu nebo dokonce popraskání) - šperky s perlami, kameny i skleněnými doplňky nenamáčejte v horké vodě.
  • Pro čistění šperku navštivte odborníka - nejlépe zlatnictví, kde jste šperk kupovali. Váš šperk se může např. znovu porhodiovat a tím bude zase zářit jako nový.
  • Pokud se rozhodnete šperk čistit doma, nejprve si nastudujte doporučený postup. Nikdy šperk nečistěte zubní pastou nebo chemickými prostředky, které nejsou k tomuto účelu přímo určeny.
  • Skladujte šperky na bezpečném místě - na suchém, stinném místě, nejlépe v originální krabičce nebo tak, aby se šperky nedotýkaly jeden druhého. Vyhnete se tak poškrábání.

Pokud se i přes veškeré dodržování výše uvedených zásad stane, že se šperky poničí, v žádném případě se je nepokoušejte opravovat doma, ale odneste či zašlete je do prodejny, kde jste šperky zakoupili.